ÇEDBİK Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği

    ÇEDBİK ÇEVRE DOSTU YEŞİL BİNALAR DERNEĞİ

    Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği, Türkiye’deki yapı sektörünün sürdürülebilir ilkeler ışığında gelişmesine katkı sağlamak amacıyla kurulmuştur. 2007 yılında kurucu başkan olan Ali Nihat GÖKYİĞİT’in önderliğinde kurucu üyelerimiz Ali Nihat Gökyiğit Yatırım A.Ş.,Tekfen Emlak Geliştirme Yatırım ve Ticaret A.Ş.,Tekzen Pazarlama İth. İns. Malz. Yat. A.Ş.,Tema İktisadi İşletmesi gibi bir araya gelen 25 kurucu üye sayısı şimdilerde yüz üyeyi aşarak desteklenmektedir. Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği, ekolojik sorunların arttığı günümüzde, bütüncül bir yaklaşım ve ekolojik duyarlılıkla inşa edilmiş bina ve yerleşimler aracılığıyla daha sağlıklı yaşam ortamlarına kavuşacağımız inancıyla hareket etmektedir.

    Dernek, toplumsal farkındalığı arttırmak ve inşaat sektörünü bu ilkeler ışığında üretim yapmaya teşvik etmek amacıyla eğitimler düzenlemekte, yerel yönetimler, üniversiteler vb. konunun tüm ilgilileri ile örnek projeler ve çalışma modelleri geliştirmekte ve yaygınlaşması için çalışmaktadır.

    Bina ve yerleşimleri çevresel etkilerine göre değerlendiren sistemler, hedeflenen yeşil dönüşüm sürecinde etkili bir araçtır. Bu alanda ulusal ve uluslararası gelişmeleri takip eder. Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği, Haziran 2012’de ‘Dünya Yeşil Binalar Konseyi (WGBC) Tam Konsey Statüsü’ kazanmıştır ve yeşil bina hareketinin altyapısını oluşturma çalışmalarına giderek artan bir katılımla devam etmektedir.