Enat

  Enat

  YEŞİL ÖRTÜ KORUNMALIDIR

  “Dünyanın başına büyük dert olan ‘Karbon Emisyonu’ ve küresel ısınmaya karşıda en etkili çare hiç şüphesiz yeşil örtüyü korumak ve genişletmektir. Bu soruna çare olan ağaç yetiştirme ve kitlesel odun hammaddesi üretimini amaçlayan ağaç tarımı yapmak, ekonomiye olduğu kadar, çevreye hizmet etmek ve sosyal sorumluluğa duyarlı olmaktır.”

  Ali Nihat Gökyiğit

  ENAT, “Endüstriyel Orman Plantasyonlarının Tesisi ve Geliştirilmesi Projesi” çerçevesinde ülkemizde endüstriyel ağaçlandırmalar yapmak üzere kurulmuş ilk şirkettir. Ali Nihat GÖKYİĞİT’in önderliğinde, 26 kurucu ortak tarafından 2005 tarihinde kurulan şirketin açık adı, Endüstriyel Ağaç Tarımı Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’dir.

  Projenin amacı doğal ormanlarımızın, üzerindeki üretim baskısının azaltılmasıyla daha iyi korunması, artan hammadde ihtiyacını karşılayarak dış pazarlara bağımlılığın azaltılması, erozyonun önlenmesi, karbon emisyonunun azaltılması, yeni istihdam alanları oluşturulması, kırsal kalkınmaya katkı sağlanması şeklinde özetlenebilir.

  HER ZAMAN YENİDEN AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI

  Bu projeyle birlikte; Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde özel mülkiyetteki 3. ve 4. sınıf tarım alanları ile ağaçlandırılması gereken bozuk orman ve hazine arazilerinden temin edilecek sahalarda, her yıl asgari 300 hektar alanda endüstriyel ağaçlandırma yapmak, lif yonga, kâğıt ve ambalaj sanayinin ihtiyacı olan ince çaplı odun üretmek, fidan dikim tarihinden itibaren asgari, 18-20 yıl sonra, son hâsıla kesimi yapıp, boşalan sahayı yeniden ağaçlandırmak hedeflenmektedir.

  BAKANLIK, ÜNİVERSİTE, TEMA ve ENSTİTÜ BİRLİKTELİĞİ

  Ülkemizin nüfus artış hızına paralel olarak odun hammaddesi ihtiyacı da hızla artmaktadır. Sanayinin odun talebinin %93’ü doğal ormanlarımızdan sağlanarak veya yurt dışı kaynaklarından satın alınarak karşılanmaktadır. Doğal ormanlarımızı daha iyi koruyabilmek, dış pazarlara bağımlılığımızı azaltmak, kırsal kalkınmaya katkı sağlayıp istihdam yaratmak, orta ve uzun dönemde karlı yatırımlar yapabilmek gibi duyarlılık girişimini hedefleyen fikirlerle; Çevre ve Orman Bakanlığı ile TEMA Vakfı iş birliği, İstanbul ve Düzce Orman Fakültesi’nin katkıları, Hızlı Gelişen Orman Ağaçları ve Kavakçılık Araştırma Enstitüsü’nün teknik yardımı ile Türkiye’de “Endüstriyel Orman Plantasyonlarının Tesisi ve Geliştirilmesi Projesi” hazırlanıp ENAT’ın kurulmasıyla uygulamaya konulmuştur.

  ZAMANLA ORTAKLIK YAPISI GELİŞEN ENAT A.Ş. ORTAKLARI ARASINDA;

  • ANG Yatırım Holding
  • AZTAŞ İnşaat Taahhüt Ticaret ve Sanayi A.Ş
  • BORUSAN Birlik Danışmanlık ve Organizasyon Hizmetleri A.Ş
  • ÇAMSAN A.Ş.
  • HUŞ Mühendislik Organizasyon ve Sera Ürünleri San. Tic. Limitet Şti
  • İVEDİ Finansal Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti
  • KASTAMONU Entegre A.Ş.
  • KORAY Holding A.Ş.
  • KORAY Yapı Endüstrisi ve Ticaret A.Ş.
  • NITROMAK DNX Kimya Sanayi A.Ş
  • OYKA Kâğıt Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. ŞAHİNLER Holding A.Ş.
  • TEKZEN Paz. İthalat İhracat Ticaret ve İnşaat Malzemeleri Yatırım A.Ş.
  • TURHAN Mühendislik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti ile
  • VİEM Ticari ve Sanayi Yatırım Limitet Şirketi ORMA A.Ş.
  • YONSAN Ege Yonga Levha Sanayi ve Ticaret A.Ş.

  ÜLKEMİZİN SEÇKİN DUYARLI İŞ ADAMLARI ve DOĞA SEVER VATANDAŞLARIMIZDAN;

  Ali Yıldırım, Feyyaz BERKER, Murat GİGİN, Şenel YAYGIN, Ali İbrahim YALÇIN, Ergün ASLAN

  Yasemin Aslı YALÇIN, Ümit Can ÖZDEMİR, Suzan KOÇAK, Muammer ERDOĞAN
  İpek BOZKURT, Z.Dilek ENGİN, Erdoğan Sağlam yer almaktadır.

  Kuruluşundan buyana geçen 6 yıllık süre içerisinde. Şirketin ortak sayısı 26’dan 29’a, sermayesi ise 2 milyondan 7,5 milyon TL’ye yükselmiştir.


  İLETİŞİM:

  Enat Endüstriyel Ağaç Tarımı Sanayi Anonim Şirketi
  Adres: Batıköy, Çarmıklı Cad. No:57, 34535
  Büyükçekmece / İSTANBUL
  Tel: 0 (212) 861 21 21
  Faks: 0 (212) 861 23 88