Galipoli

  Galipoli

  Galipoli şirket faaliyeti, 2004 yılında Çanakkale Gelibolu da ki hobi bahçesi gibi üzüm bağı kuruluşu ile başlamış olsa da faaliyet alanları, 2011 yılında Bursa Karacabey de ki Meyve bahçeleri ve solucan tesisleri ile genişletilmiştir.

  İmbroz ve Ekozey şirketlerimizin Gökçeada da yaptığı organik üretimler nedeniyle organik gübre konusunu ilgimizi çekmiş ve 2011 yılında Karacabey de ki 2500 m2 kapalı alana sahip 2 ton/gün kapasiteli solucan gübre üretim tesisi ile organik gübre üretimine başlanmıştır. Yaprak markalı solucan gübresi hem kendi organik üretimlerimizde kullanılması, hem de organik sebze ve meyve üretimi yapan çiftçilere satışı hedeflenmektedir. Yoğun kimyasal kullanımları tarım sistemlerinde dengeleri bozmuş, toprak, su hava ve yediğimiz gıdalar kirlenmiştir. Bu kirlenme ve bozulmaların getirdiği sonuçlar tüm canlılarla birlikte doğrudan insan sağlığını tehdit etmektedir.

  Ancak organik tarımın yaygınlaştırılmasıyla doğal kaynakları ve tarım alanlarını koruyup, insan gıdasını güvence altına alabiliriz. Solucan gübre üretim tesisinde organik gübre üretimi yanında yine yaprak markalı bahçe ve saksı toprağı üretilerek Tezen Yapı marketlerinde satışa sunulmaktadır.

  Solucan gübre üretim tesisi kuruluşu ile eş zamanlı olarak 264 dönüm arazi de meyve bahçeleri kurulmaya başlanmıştır. 2011 yılında kiraz, Japon eriği, nektarın, 2012 ve 2013 yıllarında da elma, armut, ayva bahçeleri kurulmuştur. Etrafı kafes telle çevrilmiş olan bahçeler, damlama sulama sitemi sulanmaktadır. 2014 yılında nektarın, 2015 yılında kiraz ve elma üretimi yapılmaya başlanmıştır. Meyve bahçelerimize çeşitli türlerden toplam 16.000 adet fidan dikilmiştir. Birkaç yıl içerisinde normal üretim kapasitelerine ulaşacak olan bahçelerimizden yıllık toplam 500 ton civarında organik meyve üretimi beklenmektedir.

  İyi tarım uygulamaları ile bağcılık, arıcılık, meyvecilik (nektarin, kiraz, Japon eriği), bahçe toprağı, solucan gübresi, törf toprağı ve pelet üretimi konularında faaliyet gösteren, altı değişik cins badem ağaçlandırması ve elma ağaçlandırması yapan Bursa Karacabey ve Gelibolu konumlu şirketimizdir. Gelibolu’daki arazilerimizde Fransa’dan ithal ettiğimiz üzüm fidelerimizle şarap üretimi yerine şimdilik üzüm suyu üretiyoruz. Karadeniz Bölgesine alternatif gelir sağlanabilmesi için Hemşin’de kamelya, orman gülü, azelya üretimi deneme aşamasındadır.