Hakkımızda

  Hakkımızda

  VieM Yatırım Ltd. Şti (VieM Investments Ltd. Şti) enerji ve perakendecilik sektörlerine hizmet sağlayan köklü ve itibarlı orta ölçekli bir yatırım şirketidir.

  Aile yatırımlarını bir yapı altında toplama fikriyle 1998 yılında ilk olarak Gigin Danışmanlık & Ticaret adıyla kuruldu. Yaklaşık 24 yıllık yolculuğu boyunca, kurumsal adını VieM Ltd. Şti. olarak değiştirdi ve birçok sanayide yatırımlarıyla paydaşları için değer yaratmak üzere bağlanmış olan grup şirketlerine dönüştü. VieM başlangıcından itibaren, geliştirilmiş ve şekillendirilmiş olan çeşitli sanayilerin içinde yer aldı ve iştirakleri oldu.

  DEVAM EDEN FAALİYETLER
  Perakendecilik sektöründe, 1994 yılında anonim şirket olan Tekzen, Türkiye’de DIY mağaza birliğinin ilk üyesi olarak, 1998 yılında VieM tarafından devralındı. Türkiye, Romanya ve Kıbrıs’ta mağazası bulunan Tekzen, yaklaşık 100 satış noktasıyla Türkiye’deki en yaygın Ev Güzelleştirme Merkezidir.

  Lisanssız Güneş Enerjisi projeleri kapsamında, elektrik üretimi alanında faaliyet gösteren VieM Yatırım Ltd. iştiraki olan Zen Enerji A.Ş., 2016 senesinde devreye aldığı 8.5 MWe gücündeki Burdur Yarışlı Güneş Enerji Santrali’ne ek olarak, 60m USD yatırım ile, 5 farklı lokasyonda bulunan güneş santrali projelerini devreye almaya hazırlanıyor.

  Kırkkale, Isparta, Uşak, Kütahya ve Eskişehir illerinde bulunan ve toplam kurulu gücü 40 MWp’ e ulaşan Zen Enerji güneş santralleri, senelik ortalama olarak 64.800.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile sadece konut tüketimi dikkate alındığında yaklaşık olarak 18.000 hanenin yıllık elektrik tüketimini karşılayacak.

  Toplamda 151.408 adet panelin kullanılacağı proje ile, senelik yaklaşık olarak 38.620 ton karbondioksit salınımı engellenmiş olacak.

  VieM, 2012 yılında güneş enerjisine yatırım yapmaya başlamıştır. Bugün ZEN Enerji markası 8.5 MW kapasitelik bir üretime ulaşmıştır, 30 MW üzerinde gelişim hazırlığı yapılmaktadır. ZEN Enerji ayrıca, rüzgâr enerjisi üretimi, jeotermal ve Atık Isı Geri Kazanımı sistemleri gibi diğer yenilenebilir proje alanlarında da fırsatları değerlendirmektedir.

  Agromak, römorklar, off-road araçları, küçük motorlu Go-Kart, tarım için kültivatör, rototiller gibi araçların üretim önceliğini amaçlayan VieM’in ilk yatırımlarından biridir.

  Hala karavan üretmesine rağmen, Agromak odağını perakendede kullanılan patonoster, plywood kesim makinesini ve küçük aletlerin üretimine çevirmiştir. Agromak ayrıca, Tekzen tarafından doğrudan ithal edilen hemen hemen tüm elektrikli ve motorlu aletleri için teknik servis merkezi olarak tasarlanmıştır. VieM, geçmişteki başarılarında olduğu gibi yeni iş alanlarındaki yatırımlar ile paydaşları için daha fazla değer yaratmak amacıyla kapsamlı know-how’dan yararlanarak, sektörde uzmanlaşmış iştirakleri ve grup şirketleri ile diğer projeleri gerçekleştirmek ve geliştirmek üzere sağlam konumlandırılmıştır. Müşterilerine, çalışanlarına, tedarikçilerine ve iştiraklerine odaklanarak, VieM, bilgiye, beceriye, deneyime ve meslek etiğine dayalı yetkinliği ile giderek artan bir şekilde tanınmaktadır ve bu faaliyetlerine aynı tutkuyla devam edecektir.