İmbroz

İmbroz

Hayvan refahına çok önem verilerek, keçilerimizin mutlu olması ilke edinildiği için Mutlu Keçiler Çiftliği olarak adlandırıldı. İMO sertifikalı organik keçi sütü üretimi yapan Mutlu Keçiler Çiftliği Gökçeada da kurulan ilk yarı açık küçükbaş hayvan çiftliği olmakla birlikte, ürettiği organik keçi sütü ile öncü rol üstlenen örnek bir çiftliktir.

Mutlu Keçiler Çiftliği sosyal sorumluluk projesi olarak başlamış olup amacına adım, adım yaklaşmaktadır. Proje, 2006 yılında TEMA Vakfı Onursal Başkanı Sayın A. Nihat Gökyiğit’in Gökçeada’nın çıplak yamaç arazilerinin ağaçlandırması talimatıyla başlamıştır. Yapılacak ağaçlandırma çalışmalarının başarılı olabilmesi için Ada’da ki başıboş hayvancılık yerine, yarı açık ahır hayvancılığı modelinin yerleştirilmesi benimsenmiştir. Projenin sponsorluğunu Sayın Murat GİGİN üstlenmiştir. Projenin hedefi, gönüllü çiftçilere damızlık hayvan, teknik destek ve eğitim verilerek ahırda süt keçisi yetiştiriciliğinin daha rahat ve daha karlı bir hayvancılık modeli olduğu gösterip halkın serbest hayvancılık modelinden vazgeçmelerini hayvan otlatma baskısından arındırılan arazilerde, ağaçlandırma bağ ve bahçe tesisleri kurumalarını sağlamaktı.2007 yılına kadar istekli çiftçi bulunamayınca projenin hayata geçirilmesi için, 2007 yılında Çanakkale Ziraat Fakültesinden alınan teknik danışmanlık desteği ile 1000 baş Saanen ırkı dişi oğlak satın alınarak örnek keçi yetiştiriciliğine başlanmıştır.

 Azda olsa istekli çiftçilere damızlık hayvan ve teknik destekler verilmeye devam edilmiş, zaman içerisinde hayvan varlığı artmış ve 2011 yılında Uğurlu köyü yakınında ki bu günkü modern tesis inşa edilmiştir. Keçilerimizin, yeni organik barınaklarında çok mutlu olduklarına inandığımız için çiftliğimizin adı Mutlu keçiler çiftliği olarak adlandırılmıştır. ‘’Mutlu Keçiler Çiftliği‘’ markası ile Türkiye’nin ilk sertifikalı organik pastörize günlük keçi sütü ve keçi peyniri olması nedeniyle gururumuzdur.

Artık ada halkı mutlu keçiler çiftliğinden süt keçisi yetiştiriciliğini öğrenmeye, damızlık hayvan, teknik bilgi ve veterinerlik hizmeti almaya başlamışlardır. Organik süt ürettikleri takdirde sütlerini grup şirketlerimizden birisi olan Ekozey tesislerinde değerlendirebileceklerini görmüşlerdir. Yavaş yavaş proje hedefine ulaşılacak, otlatma baskısından kurtulacak yamaç arazilerde bağcılık, meyvecilik faaliyetleri başlayacak bozuk orman arazilerini ağaçlandırılacak, Adanın daha yeşil bir görünümüne kavuşmasını sağlanacaktır.

İLETİŞİM
Mimar Sinan Merkez Mah. Sultan Murat Cad. Aka Sok. No: 2  Büyükçekmece – İstanbul Türkiye
Tel: +90 212 861 21 21    Faks: +90 212 861 23 88
Web: www.imbroz.com.tr  Mail: serdarozturk@imbroz.com.tr