Macahel

  Macahel

  Macahel, diğer adıyla da Camili Havzası, Artvin İlinin Gürcistan sınırında, içinde altı köy bulunan, 28.000 hektar genişliğinde bir vadidir. 1995 yılında bölgenin doğal varlığı ve zenginliği açısından Türkiye’de korunması gereken dört önemli bölgeden biri olduğunu öğrenen TEMA Vakfının kurucusu A. Nihat Gökyiğit, yörenin incelenmesi için TEMA Vakfı’nı Macahel’e yönlendirmiştir. Doç. Dr. Yücel Çağlar’ın öncülüğünde alanında uzman 24 kişilik bir grup ile Macahel’de 4 gün çalışmalar gerçekleştirmiştir.

  SAF KAFKAS KRALİÇE ARISININ DOĞUŞU

  Camili’nin muhteşem ölçüde zengin biyolojik çeşitliliğini, kültür zenginliğini korumak, göçü ve doğa tahribatı önlemek ve de orman işçiliğinin dışında gelir imkânlarının bulunması için bir kalkınma projesi geliştirilmesine karar verilmiştir.

  1998 yılının Nisan ayında havzaya giden Ahmet İnci, Camili Havzası’nda 2400 koloninin varlığını tespit etmiştir. En önemli bulgu ise havzada gözlemlenen tüm kolonilerdeki işçi arıların, abdomen halka renklerinin siyah olması ve  kolonilerde sarı abdomen halkalı işçi arı bulunmamasıdır. Havzanın melezleşmediğini gösteren bu bulgular, Türkiye’de nesli kalmadığı zannedilen Saf Kafkas Arısı’nın keşfini sağlamıştır. Bu durum TEMA Vakfı’na ve bilimsel çevrelere rapor edilerek, havzanın korunması, bölgede yaşayan insanlara ekonomik fayda sağlaması ve ülke arıcılığının geliştirilmesine de lokomotifi olacak olan Saf Kafkas Ana Arı üretiminin yapılmasını gündeme getirmiştir. Saklı Cennet olarak bilinen Maçahel bölgesi, el değmemiş doğa güzellikleri ile markamız olan SAKLI CENNET ismine ilham kaynağı olmuştur. Artvin Maçahel’de, Borçka’da, Kars Posof’da Kafkas ve Kafkas melezi kraliçe arı üretimi, bal, polen, propolis, arı sütü üretimi, Aydın’da Akdeniz kraliçe arı üretimi, bal ve arı ürünleri üretimi konularında faaliyet göstermektedir.

  FARKINDALIK YARATAN ÖDÜLLÜ PROJE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

  Bu projenin hayata geçirilmesindeki bir diğer önemli neden de; ülkemizin verimli Muğla, Anadolu, Kafkas Arı Irkları’nın izolasyon, seleksiyon ve ana arı üretimi çalışmaları ile arıcılığa yeniden kazandırılması ihtiyacıdır. Farkındalık yaratan, istihdam olanağı sağlayan ve bölge mirasını koruma altına alan kalkınma projesi, Johannesburg Dünya Çevre Konferansı’nda ödülle taçlandırılmıştır. Ana arı üreticilerinin ve diğer arıcıların üretim girdilerini temin etmek ve ürettikleri ürünlerini pazarlayabilmelerini sağlamak için, 1997 yılında yöre insanları tarafından kurulmuş olan ve üreticilerin de ortak olduğu MACAHEL Arıcılık A.Ş. farkındalık yaratan projeleri her daim destekleyen ANG Vakfı’nın da katılımıyla, 1998 yılında pazarlama faaliyetlerini yürütmeye başlamıştır. TEMA Vakfı’nın 2008 yılından itibaren Arıcılık Projesi’nden çekilmesiyle, bu görevi ANG Vakfı üstlenmiştir. Saf Kafkas Kraliçe Arı’sı üretimi, şu an Nihat GÖKYİĞİT’in özel ilgisiyle yürütülmektedir.

  İLETİŞİM

  MACAHEL Arıcılık Turizm Nakliyat ve Ticaret A.Ş.
  Adres: Çayağzı Mah. Fevzi Çakmak Cad. Karadeniz Apt. No:1/1 Merkez – ARTVİN
  Telefon-Faks: 0 466 212 5355 – 212 5455 (pbx)
  GSM (Snt): 0 532 351 9825 – 0 549 351 9825
  Web: www.macahales.com   Mail: macahelas@macahelas.cominfo@macahelas.com